W ubiegłym roku cały nasz naród czytał powieść polityczną pt.: "
Przedwiośnie" autorstwa Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej edycji
Narodowego Czytania mieliśmy do dyspozycji
Nowele Polskie. Wśród autorów należy wymieniać
Elizę Orzeszkową, Marię Konopnicką, Bolesława Prusa, Bruno Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego.
Utwory tych autorów cechuje głęboka
refleksja pomiędzy człowiekiem, a społeczeństwem.
Znajdziemy również
polskość i
wrażliwość bohaterów, którzy uzmysławiają nam, że nie wolno stracić
miłości do ojczyzny. Z postawy bohaterów można wyciągać wnioski o byciu
szlachetnym i postawie godnej naśladowania.
Każda miejscowość z pewnością organizowała
Dzień Narodowego Czytania, które odbywało się np. w bibliotece miejskiej.
U mnie również to wydarzenie miało miejsce. Wówczas można było otrzymać
pamiątkową pieczątkę, jeśli posiadało się swój własny egzemplarz nowel chociażby jednego z wyżej wymienionych autorów.
Cytat roku: "Czy ja tu przyszedł jak do karczmy ? Zjadł, wypił i nie zapłacił ? Nu, ja tu nie przyszedł jak do karczmy ! Ja tu tak w to miasto urósł jak ta brzezina w lesie ! Zjadł ja tu kawałek chleba, prawda jest. Wypił też wody, i to prawda jest. Ale za tego chleba i za tej wody ja zapłacił. Czym ja zapłacił ? Pan dobrodziej chce wiedzieć, czym ja zapłacił ?
Wyciągnął przed siebie obie spracowane, wyschłe i żylaste ręce.
- Nu (...), ja tymi dziesięciu palcami zapłacił ! (...) ~ fragment rozmowy Mendla Gdańskiego* z Zegarmistrzem
*
"Mendel Gdański" nowela Marii Konopnickiej